2025. január 16-án került sor a 2024-es szabadtéri szezon lovastusa elismeréseinek átadására, nem kevésbé ünnepélyes környezetben, mint a Ludovika dísztermében. A jó hangulatú összejövetel az elnöki köszöntővel vette kezdetét, majd kezdődhetett is a díjak átadása.
A díjazottak teljes listája az álábbi galériában érhető el:
Elsőként a Championatusban pontot gyűjtő lovasok és lovak helyezettjei kapták meg plakettjeiket.
A Championatusok helyezettjei után a 2024-es év legsikeresebb edzői vehettek át díjat.
Sós Attila lelkiismeretes munkája és elhivatottsága meghatározó a jövő generációinak sikerei szempontjából. Szakmai munkájával több évtizede segíti a magyar lovastusa társadalom fiataljainak fejlődését. Az utánpótlás kapitány pozíció betöltése kulcsfontosságú a jövő lovastusa nemzedékének eredményes nevelése szempontjából.
Tuska Pál rendkívüli munkája és az általa edzett lovasok eredményei kiemelkedőek. Lovasai, Dr. Tuska Péter, Szász Karolina és Hatvani Örs, kimagasló minősítő pontszámokat értek el, ami az edzőjük szakmai hozzáértésének bizonyítéka. Pál edzői filozófiája, amely az alaposságra és a hosszú távú fejlődésre épül, példát állít mindannyiunk elé.
A tavalyi év legsikeresebb egyesülete nevében Fülöp Sándor vehette át a Ludovika Sportegyesület elismerő plakettjét. A Ludovika Sportegyesület az évben gyűjtött 609 ponttal bizonyította, hogy Magyarország legsikeresebb lovastusa egyesülete. Az egyesület lovasai, Doerfer Noémi, Tóth Imre, Sárközi Csaba, Müller Nicolas, Grósz Kata és Dr. Tuska Péter, mind-mind hozzájárultak ehhez a kiemelkedő eredményhez. Az egyesület jövőbeni célkitűzése, hogy a lovasuta szakág meghatározó támogatójává váljon klubbon belül és azon kívül is. A saját lovasainak támogatásán túlmenően hozzájáruljon a szakág nemzeti és nemzetközi fejlődéséhez, valamint a versenyeken elért eredményekhez.
A Lovastusa Szakág ezek után Lovastusáért Díszoklevéllel ismerte el Dr Bázár Györgyöt, a magyar lovastusa szakágért végzett elkötelezett, lelkiismeretes munkájáért, nemzeti és nemzetközi szinten nyújtott kiemelkedő, magas színvonalú teljesítményéért.
Külön említésre került Dr. Vincze Anikó is, aki a nemzetközi lovassport fejlődéséhez való hozzájárulásával vívott ki elismerést. Munkáját, amely a FEI képzési rendszerének jobbítására irányult, a Nemzetközi Lovas Szövetség is külön kiemelte és elismerte.
Ezután következett a különböző ranglistákon legtöbb pontot gyűtő lovasok díjazása.
Legtöbb ranglista pont: Doerfer Noémi. Európa legjelentősebb versenyein képviselte hazánkat, ezzel tovább öregbítve a magyar lovastusa hírnevét. Kitartása, hozzáállása és elszántsága példaértékű. A nyári olimpiai játékok során tartalék lovasként szerepelt. Lovairól mindig odaadóan gondoskodik, motiváltsága a szakág iránt példamutató.
Legtöbb fiatal lovas ranglista pont: Müller Nicolas. Nicolas az elmúlt évek során jelentős fejlődésen ment keresztül. A sport mellett a tanulás is kiemelkedően fontos számára, hiszen az Állatorvostudományi Egyetem másodéves hallgatója. Lovával Mandoble-val részt vettek a Strzegomban megrendezésre került Európa-bajnokságon. A szakági versenyeken kívül szívesen vesz részt egyéb lovas versenyeken, rendezvényeken más szakág versenyzőivel együtt. Rendszeres résztvevője a Jump and Drive versenyeknek Ausztriában, ahol legutóbb Dobrovitz József fogathajtóval alkottak egy csapatot. A lovastusa szakág utánpótlás válogatottjának tagja.
Legtöbb ifjúsági ranglista pont: Szász Karolina. Karolina lovával, Tejszínhabbal második helyezett lett az ifjúsági lovasok bajnokságán. Kitartásának és szorgalmának köszönhetően évek óta szép eredményeket érnek el. Elszánt lovas, aki kitartó igyekezetével és lelkesedésével igyekszik fejleszteni magát és lovát. Az ifjúsági utánpótlás B keret tagja.
Legtöbb amatőr ranglista pont: Szőke Kata. Kata Bijou nevű lovával az amatőr magyar bajnokság győztese. A szabadtéri szezon alatt az 5 magyarországi versenyen történő részvétele során 3 alkalommal állhatott a dobogó legfelső fokára. Elkötelezett lovastusa lovas, szorgalmas, következetes fejlődni akarása példamutató.
A magyar lovastusa sportban kiemelt figyelmet fordítanak az őshonos magyar lófajták megőrzésére és népszerűsítésére. Az őshonos fajták tenyésztésével foglalkozó egyesületek és a szakág vezetése különdíjakat ajánlottak fel a furioso, a gidrán és a kisbéri félvér fajták legkiemelkedőbb képviselőinek, akik az év során a legtöbb minősítő pontot gyűjtötték.
A Furioso fajta díját Kucsora Péter, a Furioso-North Star Lótenyésztő Országos Egyesület elnökségi tagja adta át, Fejes Katának, Bremen Plan Furioso 76 Chelleng lovasának.
A Kisbéri fajta díjazottjainak Németh Imre, a Kisbéri-félvér Lótenyésztő Országos Egyesület elnökségi tagja nyújtotta át az elismerő oklevelet.
A Gidrán fajta legeredményesebb lovastusa lovának Kollár Csaba Szakági elnök adta át a felajánlott pénzjutalmat és az elismerő oklevelet.
Az év lovastusa lova díjat pedig nem más érdemelte ki, mint Herr Cooles Classico, kinek nevét méltán jegyezte meg a magyar lovasvilág az elmúlt évek során. Ez a rendkívüli ló nemcsak fizikai adottságaival, hanem intelligenciájával is kiemelkedik. Az elmúlt években kimagasló eredményeket ért el, lovasával Kaizinger Balázzsal részt vett a nyári olimpiai játékokon. Versenyről versenyre bizonyította, hogy nemcsak a sportág elvárásainak felel meg, hanem a legmagasabb szintű teljesítményre is képes lovastusában.
Végül, de nem utolsó sorban pedig Kaizinger Balázs vehette át az Év Lovasa címmel járó plakettet. Balázs nemcsak olimpiai részvételével, hanem a magyar bajnoki cím elnyerésével is bebizonyította, hogy a legmagasabb szinten képviseli sportunkat. Példamutató elszántsága, kitartása és eredményei méltán emelik őt a hazai lovatsusa élvonalába. Versenyein mutatott precíz és szenvedélyes teljesítménye inspiráció mindannyiunk számára. Balázs sikerei megmutatják, hogy a magyar lovastusának világszinten is van jövője.
Az ünnepélyes díjátadó végeztével a megjelentek egy ízletes vacsorát fogyaszthattak el, ami után kezdetét vette az I. Lovastusa Fórum.
A fórum témái a teljesség igénye nélkül olyan jelentős területeket érintettek, amelyek a lovastusa szakág nemzeti szabályzatváltozásában kiemelt figyelmet érdemelnek. Szó esett többek között a versenyrendszerhez fűződő hiánypótlásokról, kiegészítésekről, új versenytípusok bevezetéséről, a pontszámításokról, valamint a FEI és a nemzeti MER kérdésköréről. Ilyen széleskörű vitaest még nem került megrendezésre a szakág életében, jelen esemény ugyan az első volt, de biztosan nem az utolsó. Nagyon sok hasznos észrevétel, hozzászólás és javaslat érkezett a jelenlévők részéről.
Fotók: Oroszvári-Szabó Péter, P.O.P. – Pet on Pictures